Valiuta:

Prekių katalogas

Kas yra dekupažas

Kas yra dekupažas

Kas yra dekupažas?

Dekupažas (decoupage) – tai daiktų dekoravimo įvairiais piešinėliais technika. Dekoruoti galima iš tikrųjų beveik viską – nuo smulkiausių detalių iki baldų ir namų sienų. Ir dekoruojamas paviršius gali būti įvairus – medis, stiklas, metalas, molis, audinys, plastikas ir pan.

Bet pagrindiniu smuiku čia visgi groja paveiksliukai. Dekupažui naudojamos popierinės servetėlės, ryžinis popierius arba dekupažo popierius. Paveiksliukus taip pat galima atsispausdinti patiems, tačiau tai daugiau vargo, todėl dažniausiai spausdinamos tik asmeninės nuotraukos ant baltų popierinių servetėlių sluoksnių arba balto ryžinio popieriaus. Be to, paveiksliukų gamintojai žengia koja kojon su mada, tendencijomis, spalvomis ir motyvais, todėl  pasirinkimas tikrai stulbinantis. Mūsų parduotuvėje šiuo metu yra daugiau nei 2000 skirtingų popierinių servetėlių motyvų, ryžinio popieriaus – beveik 2000 ir jų skaičius nuolat auga. Tad pasirinkti tikrai yra iš ko. Kaip dirbti su kiekviena popieriaus rūšimi, rasite straipsnyje „Dekupažo paveiksliukų rūšys“.

Kokios pagrindinės dekupažo priemonės ir įrankiai?

Dekupažui gali būti naudojamos ir įvairiausios papildomos priemonės (sendinimo lakai, auksinimo pastos, folijos, struktūrinės pastos ir pan.), tačiau pagrindinės priemonės yra šios:
Akriliniai dažai – jais dažomas dekoruojamas paviršius. Tai vandens pagrindo dažai, tinkami dirbti ir uždarose patalpose. Dekoruojamas paviršius dažomas dviem ar trimis sluoksniais.
Klijai – paveiksliukus klijuokite universaliais dekupažo klijais. Šie klijai džiūsta greitai, negelsta, su jais dirbti paprasta. Jie yra vandens pagrindo, todėl teptukus pakanka plauti šiltu vandeniu ir muilu, nereikia jokių tirpiklių. Jeigu paveiksliukus klijuosite ant stiklo, porceliano, audinio ar žvakių, rinkitės tam specialius klijus.
Paveiksliukai – tai popierinių servetėlių, ryžinio popieriaus ar dekupažo popieriaus piešiniai. Su specialiais paveiksliukais dirbti daug paprasčiau, o pasirinkimas tikrai milžiniškas. Išsamiai apie visas popieriaus rūšis skaitykite straipsnyje „Dekupažo paveiksliukų rūšys“.
Lakas – jis naudojamas, kad apsaugotumėte paveiksliukus nuo braižymo, trynimo ir pan. Dažniausiai naudojamas akrilinis lakas (vandens pagrindo), nes jis beveik be kvapo, teptukai po naudojami plaunami šiltu vandeniu ir muilu, su juo galima dirbti ir uždarose patalpose. Galima pasirinkti, kokį naudoti – blizgų ar matinį. Tai priklauso nuo to, kokio rezultato siekiama. Rankdarbiams skirtas lakas išdžiūvęs nepalieka lipnumo, nepagelsta. Žinoma, galima naudoti ir laką tirpiklio pagrindu, bet jis dažnai turi nemalonų kvapą, tepukus reikia plauti su specialiomis priemonėmis.

Pagrindiniai įrankiai:

Švitrinis popierius – jis nėra privalomas ir nebūtinai naudojamas kiekvieną kartą, tačiau jo turėti tikrai pravartu. Su juo pašalinami nelygumai, nešvarumai nuo dekoruojamo paviršiaus, juo pašiaušiamas slidus paviršius (plastikas, kartonas), kad dažai gerai sukibtų. Švitriniu popieriumi taip pat pašalinami priklijuotų ir jau išdžiūvusių paveiksliukų kampai, kraštai, išsikišę už pagrindo. Jeigu dažant, lakuojant pastebimi kokie nelygumai, prilipę nešvarumai, jie taip pat šalinami švitriniu popieriumi.

Teptukai – jie naudojami klijuojant paveiksliukus ir lakuojant, taip pat – dažant. Rinkitės tvirtus ir tuo pačiu minkštus teptukus. Netinka teptukai, skirti lieti šilko dažams ar akvarelei. Teptuko plotį taip pat rinkitės pagal paveiksliuko ir lakuojamo ploto dydį. Teptukai naudojami ir dažyti. Ypač naudinga turėti plonų teptukų, kad būtų galima pasiekti tas vietas, kurių nepasiekia kempinėlės, voleliai – kampus, briaunas. Visada pravartu turėti skirtingų pločių teptukų.

Kempinėlės, voleliai – jie naudojami dažant. Dažyti taip pat galima ir su teptukais, tačiau dažai padengiami gražiau su kempinėlėmis ar voleliais. Jų plotis ir dydis priklauso nuo dažomo ploto. Kuo plotas didesnis, tuo platesnius įrankius naudokite – darbas eis sparčiau.

Kokia dekupažo eiga?

Kaip minėjome, dekupažuojant galima naudoti ir papildomas priemones, sujungti kelias skirtingas dekoravimo technikas, tačiau pati pagrindinė darbo eiga yra tokia:

Paviršiaus paruošimas – tai priklauso nuo konkretaus dekoruojamo paviršiaus. Pavyzdžiui, specialiai gaminamos medinės dėžutės yra nelakuotos, todėl gruntuoti nėra būtinai, užtenka tik nudažyti. Grunto reikia molio, keramikos, metalo paviršiams, o stiklinius, porceliano paviršius būtina nuriebalinti prieš dekoravimą. Audinį, kurį dekoruosime, prieš tai reikia išskalbti, bet be jokių minkštiklių ir kitų priedų.

Dažymas – paviršiai dažomi akriliniais dažais. Reikia dviejų ar trijų sluoksnių. Kiekvienas sluoksnis turi gerai išdžiūti. Kokius dažus naudoti tam plotui, ant kurio bus klijuojami paveiksliukai, skaitykite straipsnyje „Dekupažo paveiksliukų rūšys“.

Paveiksliuko klijavimas – kaip jau minėjome pirmiau, paveiksliukai klijuojami dekupažo klijais. Paviršius turi būti sausas ir švarus. Daugiau apie tai skaitykite straipsnyje „Dekupažo paveiksliukų rūšys“.

Lakavimas – lakuojama, kad apsaugotumėte paveiksliukus nuo braižymo, trynimo ir pan. Paprastai lakuojama tiek kartų, kol braukiant ranka nesijaučia paveiksliuko kontūrai. Kuo daugiau sluoksnių bus lakuojama, tuo meniškiau ir kokybiškiau atrodys darbas, paveiksliukas taps „gilesnis“. Labai svarbu, kad kiekvienas lako sluoksnis gerai išdžiūtų. Lakas tepamas plačiu teptuku, lėtais judesiais, kad nesusidarytų oro burbuliukai. Dažniausiai naudojamas akrilinis lakas, todėl po lakavimo teptukai plaunami šiltu vandeniu ir muilu. Tačiau ne visada galima išsiversti su akriliniu laku.
a) jeigu dekoruojamas pavyzdžiui padėklas ar smulkūs baldai, akrilinis lakas netinkamas. Ant padėklo bus dedami karšti indai, todėl jį reikia padengti keliais karščiui atsparaus lako sluoksniais. Tam dažnai naudojamas specialus pirčių, saunų lakas. Dekupažu dekoruoti smulkūs baldai lakuojami specialiu baldų laku – jis apsaugo nuo trynimo, įbrėžimų. Tiek pirčių, saunų, tiek baldų lakas turi nemalonų kvapą, todėl dirbti galima lauke ar gerai vėdinamoje patalpoje. Neretai šie lakai turi atspalvį, todėl geriau juos naudoti ant tamsių paviršių. Teptukai po lakavimo plaunami vaitspiritu.
b) jeigu daiktas dekoruojamas su dvikomponentėmis sendinimo ar kitomis priemonėmis, dažnai akrilinis lakas yra netinkamas. Tai priklauso nuo konkrečios priemonės sudėties. Jeigu ant šios priemonės užtepsime akrilinio lako, ji susigumuliuos, „pasišiauš“. Todėl prieš naudojant perskaitykite priemonės naudojimo instrukciją. Tokiu atveju naudojamas arba purškiamas, arba tepamas alkoholinis lakas. Jis turi nemalonų kvapą, todėl dirbti galima lauke ar gerai vėdinamoje patalpoje. Teptukai po lakavimo plaunami vaitspiritu arba terpentinu.

Taigi trumpa darbo eiga būtų tokia:

  • Tinkamai paruoškite paviršių;
  • Nudažykite paviršių;
  • Pasiruoškite paveiksliuką;
  • Priklijuokite paveiksliuką;
  • Dirbinį nulakuokite.

Norime priminti, kad šis tekstas ir nuotraukos yra UAB „Senas Naujas“ nuosavybė ir bet koks visas ar dalinis teksto, nuotraukų naudojimas be UAB „Senas Naujas“ sutikimo yra draudžiamas. Jeigu šią informaciją norite naudoti, prašome susisiekti su mumis el. paštu info@senasnaujas.lt